Mardin Organize Sanayi Bölgesi
Mardin Organize Sanayi Bölgesi

Yeni gelişme duyuru ve haberleri ilk önce siz öğrenmek isterseniz mail adresinizi kayıt edin. Sizi bilgilendirelim.

Mardin OSB


 

           Mardin Organize Sanayi Bölgesi Valilik ve Mardin Sanayici ve İşadamları Derneği ile 1976 yılında kurulmuştur. Türkiye de Belediye, Ticaret ve Sanayi Odaları, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları gibi başka Sivil Toplum Örgütlerinden destek almadan kurulan belki de ilk OSB’ dir.  Kuruluşu her ne kadar çok eskiye dayansa da sanayi tesislerinin yoğun olarak kurulması 1990 yılından sonrasına dayanmaktadır. Ayrıca 1976 yılından bugüne kadar bölgemize yatırım yapan her sanayicimize de teşekkür etmek istiyorum. Mardin bu yatırımların meyvelerini toplamaya başlamıştır. Bu yatırımlar sonucunda bölgemiz doğu ve güneydoğunun yeni cazibe merkezi olmuş Mardin’e Ortadoğu’nun en büyük pazarı olan II. Buğday Pazarı kurulmuştur. Bu da ihracat rakamlarındaki artışla açıkça görülmektedir.

            Mardin gerek sanayisi ile gerek turizm potansiyeli ile geleceğin en parlak illeri arasındadır. Son yıllarda ihracatta büyük bir sıçrama yaşanmaktadır. İhracat son 10 yıl içerisinde büyük bir sıçrama göstermiş ve 1 milyar dolara ulaşmıştır. Hedefimiz 1 milyar doları aşmaktır.

           Dünya Kültür mirasına aday olan ilimiz, ülkemizin dünyada özellikle Avrupa’nın Ortadoğu pazarına açılmasında dikkati çeken coğrafi konumu kapsamında Ortadoğu ülkelerinden ikisine (Suriye-Irak) sınır kenti olması nedeni ile ülke içinde de avantajlı bir konumda olduğu aşikârdır.  Havalimanına 5 Km, Tren Yoluna 1 Km. mesafededir. Bölgedeki sıkıntılar bittiği takdirde Mardin OSB tam bir cazibe merkezi olacaktır.

           Bu durumu 1970’li yıllarda fark eden girişimci Mardin halkı 1976 yılında 3000 dönüm alan üzerinde kurduğu Mardin Organize Sanayi Bölgesi Ortadoğu ülkelerine yapılan ticaretten daha fazla pay almaya aday olduğunu hatta bu alanda bir köprü ayağı olabileceğini ispatlamıştır. Günümüz itibari ile mevcut alanımız ful kapasite çalışmaktadır. Doluluk oranı yüzde yüzdür.

           Duyulan ihtiyaç üzerine 412 bin metrekarelik ilave alan çalışması yapıldı ve 38 parselin tahsisleri yapıldı. Firmaların çoğu üretime geçti, inşaat aşamasında olan firmalarda bu yılsonu itibari ile faaliyete geçeceklerdir. Bu nedenle sayın valimizin öncülüğünde II.OSB kurma çalışmaları tamamlanmıştır. II. OSB Müdürlüğü tarafından  II.OSB’nin arsa talep dilekçeleri toplanmaktadır. Alt Yapısı ihale aşamasındadır.

            Bu gün Organize Sanayi Bölgemizde 207 sanayi parseli mevcuttur. 141 firma üretimde, 13 tesis proje aşamasında 13 tesis inşaat aşamasında, 23 tesis ise faaliyetlerine geçici olarak ara vermiştir.  Ayrıca 73 adet  Gıda Ürünleri, 4 adet Tekstil, 5 adet kimyasal ürünleri ve kozmetik, 4 adet Plastik, 6 adet Mobilya ve 49 adet diğer sektörler olmak üzere toplam 141 adet sanayi tesisi üretimdedir. Bu fabrikalarımızda toplam 3750 ile 4500 arası bir istihdam sağlanmaktadır. Fabrikalarda çalışan yaklaşık 4000 ve 138 fabrikanın nakliyesini yapan nakliyeciler ve ailelerini de düşünürsek istihdam açısından Mardin’in Lokomotifi konumunda olduğunu net bir şekilde görebiliriz.

            Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının sağlamış olduğu 20.000.000TL kredi ile Mardin OSB’nin Yol ve Yağmur Suyu Kanalları yeniden yapılmıştır.

            Bölgenin su ihtiyacı OSB’nin kendi açtığı kuyulardan karşılanmaktadır. OSB’yi besleyen kuyularından sanayide 130 litre (130lt/sn) su aktarılmaktadır. 2011 yılında İçme suyu şebekesi yenilendi.

           Bölgenin enerji ise; Tedaş’a ait 34.5 kilovoltluk yüksek gerilim hattından beslenmektedir. Bölgenin enerjide kurulu gücü 30 megawat civarıdır. Elektrik ve diğer alt yapıların da modernize çalışmaları devam etmektedir. Elektrik Şebekesinin yer altına alınması işi Dicle Kalkınma Ajansından sağlanacak hibe kapsamında 2012 yılı Haziran ayında ihalesi yapılarak tamamlanmıştır. OSB’ nin eski kök binaları değiştirilerek Modül Sistem kök binalara geçilmiştir. Elektrikte uzaktan okuma sistemine geçilmiştir. Aydınlatma Sistemleri tamamlanmıştır. Mobese Sistemi Yapılmıştır.

            Bölgemizde1200 + 600 m3’lük  atık su arıtma tesisi bulunmaktadır.

            Mardin OSB ve Mardin Sanayici ve İşadamlarının desteği ile Somali, Pakistan, Gazze, Van, Suruç, Nusaybin’e ayrı ayrı Gıda yardımları yapılmıştır. Mardin OSB ve Mardin Sanayici ve İşadamları Derneği olarak okullarımız başta olmak üzere bir çok yere yardımlar yapılmaktadır. Bir okulumuza kütüphane yapılmıştır. Birçok okula bilgisayar sistemleri yaptırılmıştır. Mardin Spor’a maddi manevi her konuda destek verilmektedir.