Yeni gelişme duyuru ve haberleri ilk önce siz öğrenmek isterseniz mail adresinizi kayıt edin. Sizi bilgilendirelim.

Nasır Duyan: Hendek Kazmak ve Kepenk kapatmak Yanlış


Mardin Sanayici ve İş adamları Derneği ve Organize Sanayi Bölgesi Başkan Vekili Nasır Duyan, son gelişmelerin ekonomiyi ve bölgeyi olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

        Mardin Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı ve Organize Sanayi Bölgesi Başkan Vekili Nasır Duyan ile bölge yaşanan kargaşa ortamını ve karşa ortamının ekonomi üzerindeki etkisini konuştuk.Bölgede son zamanlarda yaşanan hendek kazmaların ve yol kapatmaların bölgeyi etkilediği gibi yaşananların tüm Türkiye ekonomisini ve ticaretini olumsuz yönde etkilediğine dikkat Çekerken Duyan,'Mardin Organize Sanayi Bölgesinin diğer OSB’lere oranla daha avantajlı olduğunu belirtirken Mardin Organize Bölgesinde temel gıda maddelerin üretildiğini Mardin OSB’de üretilen temel gıdaların savaşta da barışta da olmazsa olmazlardan olduğu için Mardin Organize Sanayi Bölgesini avantajlı duruma getirdiğini' söyledi.

İhracat Oranı %20 Arttı
Bölge yaşananlardan birçok OSB’nin olumsuz etkilediğini belirten Duyan,'Mardin OSB’nin ise Ocak ayında ihracat oranının %20 artığını 2015 Ocak ayında İhracat 75 Milyon olurken 2016 Ocak ayında ise ihracat 90 Milyon olduğunu tabloya sadece Mardin açısından bakımının yanlış olacağını vurgularken Mardin bölge ekonomisinin iyi olması bölge ve ülke ekonomisi için pozitif alanda çok bir şey ifade etmediğini genel olarak bir gelişme sağlanması gerektiğini belirtirken Mardin ekonomisi gelişirken Şırnak ekonomisi geriliyorsa Ülke ve bölge için ciddi anlamda bir zarar doğurduğunu bölgelerin ekonomik hareketliliklerinin endeksli olarak gelişmesi ve ilerlemesi gerektiğini belirtti.

Her Şey Ticaret ve Ekonomi Değil
Bölge meydana gelen savaşta kimsenin kazanmayacağını savaşta kazanında kayıp ettiği bilenen bir gerçek olduğunu söyleyen Duyan,'Savaşta ekonomik ve sosyal yönde büyük zararların olduğunu kargaşa ortamında yaşamını yitiren gencecik insanların ölümlerinin sosyal olarak herkesi derinden üzdüğünü söylerken kargaşadan dolayı ekonomi ve ticarette meydana gelen zararların bir şekilde giderilebileceğini fakat kargaşa ortamında yaşamını yitiren insanların yerini hiç bir şeyin doldurmayacağını bundan dolayı her şeyin ticaret ve ekonomi  olmadığını söyledi. Bölge insanın barış ve huzur ortamı istediğini barış ve huzur ortamı sağlanması için gerekli adımların zaman kaybetmeden atılması gerektiği' ifade etti.

Hendek Kazmak ve Kepenk kapatmak Yanlış
Hendek kazmanın ve kepenk kapatmanın sorunların çözümü için doğru bir siyaset olmadığına dikkat çeken Duyan,'Sorunları çözmek için hendek kazmakla ve kepenk kapatmakla çözülmeyeceğini hendek kazmanın ve kepenk kapatmanın bölge insanına zarar vermekten başka işe yaramadığını' belirtti. Kepenklerin kapatılması esnaflara büyük bir ekonomik zarar verdiği gibi vatandaşlara da sosyal yönde zarar verdiğini bu tür kötü senaryoların bölgenin kaderi olmaması gerektiğini dile getirirken hendeklerden dolayı bölgede birçok nokta yolların kapatıldığını bundan dolayı gerek vatandaşların gerekse Organize Sanayi bölgesinde bulanan işletmelerin büyük zarar yaşadığını söyledi. Organize Sanayi Bölgesinde bulanan bazı işletmelerin ürettikleri gıda maddelerini Kuzey Irak’a göndermek büyük zorluk yaşadığını ve bazı işletmelerin ürettiği gıdanın ellerinde kalması sonucu büyük zarar ettiğini'ifade etti. Biz Habur sınır kapısı üzerinde yapılan ihracata bağımlıyız. Son yaşanan durumlar bizi çok etkiledi. Bugün K. Irak´taki Pazar neredeyse bizim elimizde. Türkiye´den 12 milyar dolar ihracat gerçekleşirken Mardin´den 1 milyar doları aşan bir ihracat gerçekleştirdiklerini belirtirken yaşanan son olayların OSB’yi olumsuz yönde etkilediğini hendek kazmanın ve kepenk kapatmanın yanlış olduğunu kaydetti.

Sermaye Ürkek ve Korkaktır
Sermayenin ürkek ve korkak olduğunu vurgulayan Duyan, 3 yıl öncesine kadar Mardin Organize bölgesine yerli ve yabancı yatırımcının bölgeye yoğun ilgi gösterirken şimdi ise bölgede yaşanan çatışma ve bölge bulanan kargaşa ortamından dolayı yabancı ve yerli yatırıcının bölgeye yatırım yapmaktan çekindiğini bundan dolayı bölgenin yatırımcı da kayıp ettiğine dikkat çekti. Mardin’in turizm alanından büyük bir kayıp yaşadığını belirten Duyan,'Mart ve Nisan aylarının turizm ayı olmasına rağmen bölgede yaşanan yasak ve çatışmalardan dolayı turistlerin bölgeye gelmekten çekindiğini bundan dolayı otellerin boş olduğunu bölgede bulanan Otellerin kapanma ile karşı karşıya kaldığını sözlerine eklerken bölge insanın ve biz iş adamların tek arzusu olan barış ve huzur ortamın sağlanması olduğu şeklinde' konuştu. 

Mardin Arena/Mihdi Aydoğan